Aktualności

W drodze do Dnia Otwartego 2018...

czytaj całość

Rejestracja na studia dobiegła końca, ale myślami jesteśmy już przy rekrutacji na rok 2018/2019. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dwanaście miesięcy w roku promuje wszystkie kierunki i specjalności. Zachęcamy Maturzystki i Maturzystów do odwiedzania naszego stosika podczas targów edukacyjnych i spotkań plenerowych.

czytaj całość…

Przyszli zimownicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w Instytucie Geografii na UKW w Bydgoszczy

19 sierpnia 2017 roku gościliśmy w Instytucie Geografii UKW przyszłych zimowników Polskiej Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego, którzy już za półtora miesiąca pojadą na Wyspę Króla Jerzego. Pracownicy IBB PAN byli uczestnikami szkolenia dotyczącego pomiarów batymetrycznych z użyciem echosondy z GPS, które poprowadził dr Michał Habel z Instytutu Geografii UKW.

czytaj całość…

Wystawa „Antarktyka – podróż do krainy lodu” dr Danuty Szumińskiej w Bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy

Wystawa przygotowana przez Dział Promocji UKW jest pokłosiem ponad miesięcznego pobytu naukowego dr Danuty Szumińskiej, pracownika Instytutu Geografii UKW na początku tego roku w Antarktyce. Fotografie prezentowana podczas najnowszej wystawy były już eksponowane w Bibliotece Głównej UKW podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Teraz, przez dwa letnie miesiące będą mogli oglądać je mieszkańcy Bydgoszczy. Zapraszamy do Czytelni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, ul. Rynek 22-24.

czytaj całość…

Pierwszy pracownik UKW na polskiej Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego

czytaj całość

W dniach 30.12.2016 do 22.02.2017 hydrolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – dr Danuta Szumińska oraz chemik z Politechniki Gdańskiej – mgr inż. Małgorzata Szopińskazrealizowały podróż swoich marzeń – ekspedycję naukową na Polską Stację Antarktyczną im H. Arctowskiego (Wyspa Króla Jerzego, Archipelag Szetlandów Południowych).Dotarcie do stacji naukowej, oddalonej od Polski o ponad 14 tysięcy kilometrów zajęło badaczkom 7 dni, jednak podróż samolotem linii Antarctic Airways oraz statkiem była bardzo ekscytująca. Podróż powrotna była jeszcze dłuższa, a rejs przez cieśninę Drake’a chilijskim statkiem Aquilles dostarczył niezapomnianych wrażeń.Założona w 1977 roku Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego obchodziła 26 lutego swoje 40 urodziny. Bardzo się cieszymy, że naukowiec z UKW miała możliwość prowadzić badania naukowe w Zatoce Admiralicji w tym wyjątkowym dla polskiej stacji roku.

 

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki
ul. M. K. Ogińskiego 16, 85-092 Bydgoszcz,